15. nov
SCORET LEDERMÅLET: Amor Layouni scoret et akrobatisk ledermål. Her fra 1. runde mot Flisa.
 
Elverum vant på straffer og er videre til 4. runde i NM for første gang!
Elverum hadde en tøff bortekamp mot Bodø/Glimt på Aspmyra i cupens 3. runde onsdag kveld, og det gikk helt til straffekonkurranse. Elverum ledet 0-1 til 4 minutter på overtid, men Bodø/Glimt utlignet og det ble ekstraomganger. Der tok hjemmelaget ledelsen, før Carlos Moggia sørget for at det ble straffekonkurranse. Den endte til slutt med redning fra Fredrik Tervaniemi og da Stian Simenstad satte sin kontant i nettet - var Elverum videre til 4. runde for første gang i klubbens historie!

Publisert: 31.mai.2017 21:00
Oppdatert: 31.mai.2017 22:15

Det var ikke akkurat cup-feber i Bodø, kun 614 tilskuere hadde tatt turen til Aspmyra. Elverum-trener Tore Fossum hadde gjort flere endringer fra forrige kamp, blant annet var Magnus Pedersen tilbake på høyre back, Håkon Rønes var tilbake etter skade og spilte midtstopper med kaptein Rebin Sulaka og Stian Simenstad fikk sjansen fra start på venstre back. 

Kun 4 utespillere på benken, og det var nok med tanke på reisebelastning og bortekampen mot Jerv i Grimstad allerede på søndag. 

1. omgangen startet med stillingskrig, men Bodø/glimt tok over banespillet etter hvert. Etter 19 minutter kom kampens første sjanse, og den var til gjengjeld stor! En Elverum-spiller reddet på strek etter corner fra Bodø/Glimt, men mål ble det ikke. 

Elverums første avslutning, kom etter 26 minutter. Amor Layouni førte ballen oppover, og avfyrte et skudd fra langt hold - men keeper hadde full kontroll. Etter 35 minutter kom Elverums første avslutning PÅ mål, da Adnan Cirak headet et innlegg mot keeper - men avslutningen ble aldri farlig.

Omgangen ebbet ut med 0-0, og det var ikke all verden til fotballkamp. Hjemmelaget endte med 5-0 i cornere, men det ble kun farlig én gang og det endte med redning på strek.

2. omgang startet med et høyt press fra hjemmelaget, men det skjedde ikke noe før etter 58 minutter. Etter en corner ble det «klabb og babb» og Bodø/Glimt avsluttet fra kort hold - men en «verdensklasse- redning» fra Fredrik Tervaniemi holdt Elverum inne i kampen!

Det første kvarteret i 2. omgang var Bodø/Glimt totalt overlegne, men Elverum forsvarte seg meget godt. 

I det 75 minutt tok Elverum ledelsen 0-1, totalt mot spillets gang! Etter et langt innkast, fikk Layouni ballen med ryggen mot mål. Men etter et akrobatisk rundkast og en god avslutning tok Elverum altså ledelsen. 

Etter scoringen spilte Elverum meget klokt og disiplinert, og lot ikke hjemmelaget komme til noen sjanser. Først 1 minutt på overtid kom hjemmelaget til noe som kunne ligne en sjanse, men skuddet gikk godt utenfor. Det ble lagt til 5 minutter og etter 4 minutter på overtid kom utligningen! Frispark for hjemmelaget fra rundt 25 meters hold, skuddet gikk knallhardt rett på Tervaniemi - som måtte gi retur. Returen satte Joachim Osvold i mål og det endte med ekstraomganger. 

Etter 9 minutter i 1. ekstraomgang ble det slått en kort corner, som igjen ble slått inn foran mål - der kom Fredrik Tervaniemi ut på halvdistanse og hjemmelaget gikk opp i ledelsen 2-1 på en heading ved Ulrik Saltnes. 

Til 2. ekstraomgang gikk Magnus Pedersen ut, og inn kom Igor Cukovic - som gikk rett opp som spiss! Dermed gikk Elverum over til 3 mann bak og Cukovic som ekstra spiss. Elverum måtte ha scoring, for å redde straffekonkurranse og hadde ingen ting å tape.

I det 110 minutt kunne kampen blitt endelig punktert, da hjemmelaget hadde et knallhardt skudd i tverrligger. 

Men så utlignet Elverum med en kanonscoring fra lang distanse! Carlos Moggia med en kanonscoring og Elverum var med igjen! Etter scoringen gikk Igor Cukovic ned som en ekstra midtstopper, for å redde uavgjort og straffekonkurranse. 

Bodø/Glimt var nære på igjen, etter 117 minutter hadde de et skudd i stolpen! Og rett før ekstraomgangene var over, fikk Elverum sine 3 første cornere i kampen. Stian Simenstad slo veldig bra cornere og det var kaos foran hjemmelagets mål!

Dermed endte det hele med straffekonkurranse!

STRAFFENE:

1. Straffe B/G - Angel MÅL

1. Straffe Elverum - Hjelmeseth MÅL (rett i krysset!)

2. Straffe B/G - Moberg MÅL

2. Straffe Elverum - Sulaka MÅL (stolpe inn!)

3. Straffe B/G - Bjørnbakk MÅL

3. Straffe Elverum - Cukovic MÅL (iskaldt motsatt for keeper!)

4. Straffe B/G - Saltnes MÅL

4. Straffe Elverum - Moggia MÅL (opp i nettaket!)

Alle meget gode straffer så langt!

5. Straffe B/G - Opseth MÅL

5. Straffe Elverum - Rønes MÅL (iskaldt motsatt for keeper!

Ei og ei straffe heretter

6. Straffe B/G - Osvold MÅL

6. Straffe Elverum - Cirak MÅL (iskaldt motsatt for keeper!)

7. Straffe B/G - Jacobsen BOM! Tervaniemi redder!!!!!!!

7. Straffe Elverum - Simenstad MÅL!!!!!!!!!

Elverum er videre til 4. runde for første gang i klubbens historie!

Vi lager en ny sak senere i kveld, seiersintervju med Tore Fossum! Og hans tanker om at Elverum altså møter Vålerenga på Ullevål i neste runde!

KAMPFAKTA:

3. runde NM

Bodø/Glimt - Elverum 2-2 e.e.o. (1-1 full tid), (0-0 pause)

Aspmyra stadion

Tilskuere: 614

Mål: 0-1 Amor Layouni (75), 1-1 Joachim Osvold (90+4), 2-1 Ulrik Saltnes (99), 2-2 Carlos Moggia (114)

Gule kort: Trond Olsen (B/G), Thomas Jacobsen (B/G), Marius Lode (B/G) Remi Svindland (Elverum)

Elverum stilte med følgende lag:

Fredrik Tervaniemi, Magnus Pedersen (Cukovic fra 106) - Rebin Sulaka (kapt) - Håkon Rønes - Stian Simenstad, Jonas Enkerud - Remi Svindland - Marius Hagen, Elmahdi Bellhcen (Moggia fra 74) - Adnan Cirak - Amor Layouni (Hjelmeset fra 78).

På benken: Vegar Berntsen, Igor Cukovic, Peder Nersveen, Carlos Moggia og Robin Hjelmeseth.

 
KJEMPEKAMP: Keeper Fredrik Tervaniemi spilte en kjempekamp, og hadde en helt avgjørende strafferedning.
AVGJØRENDE STRAFFE: Stian Simenstad satte den avgjørende straffen, og Elverum gikk videre til 4. runde!
Telefon: 400 03 450   /   Tips oss: Skjema »
Ansvarlig redaktør:Gøran Kristiansen », 977 63 706
iElverum har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.
 
iElverum bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her, og vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no
Telefon: 400 03 450   /   Tips oss: Skjema »
Ansvarlig redaktør:Gøran Kristiansen », 977 63 706
iElverum har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.
 
iElverum bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her, og vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no